logo

reklam

ADIYAMAN LATİFE HANIM ANAOKULU

ADIYAMAN LATİFE HANIM ANAOKULU

OKUL MÜDÜRÜ SAYIN; Mine YILDIRMAZ

1.Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Mine YILDIRMAZ 1978 Adıyaman doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. Evli 2 çocuk annesiyim.9 yıllık öğretmenim 1 yıl müdür yardımcılığı yaptım. Geçen yıldan beri Latife Hanım Anaokulunda müdür vekili olarak görev yapmaktayım.

2.Okulunuzun tarihçesini söyler misiniz?

Okulumuz, 2006-2007 eğitim öğretim yılında kurucu müdür, 5 Kadrosuz Usta Öğretici 1 memur ve 1 hizmetli ile hizmete açılmıştır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında müdür, 5 kadrolu öğretmen 2 ücretli öğretmen 1 memur, 2 hizmetli, 3 sigortalı personel, 1 iş kur personeli ve 170 öğrencisiyle eğitim öğretime devam etmektedir.

3.Sizce, iyi bir öğretmen nasıl olmalıdır?

Bence iyi bir öğretmen önce kendisiyle barışık değerlerine bağlı vatanını milletini seven araştırmaya açık yaratıcı adalet kavramı olan sorumluluklarını bilen üretici olmalıdır. Yaptığımız işin ülkemizin geleceği çocuklarımızı yetiştirdiğimizi unutmamalıyız. Çocukların akademik başarılarının yanında işimiz iyi bir insan yetiştirmek olmalıdır.

  1. Sizce, iyi bir öğrenci nasıl olmalıdır?

İyi bir öğrenci saygılı sorumluluklarını bilen çevresine duyarlı değerlerine sahip çıkan kendisi ve çevresiyle barışık vatanı milletini seven bilgiye ulaşabilen araştırmacı bireyler olmalı

5.Bu okulda, göreve başladığınızdan bugüne dek neler, yaptınız?

2011 yılında bu okulda öğretmen olarak göreve başladım. Okulumuz müdürü FATMA NİLGÜN ALAGÖZ ‘ün desteği ve sunduğu imkânlarıyla elimden geldiğince bazı çalışmalar yaptım. Çocuklara önce iyi bir insan olmayı öğretmeye çalıştım üzerinde çok durduğum konulardan biride çocukların küçük yaşta çevre duyarlılığı kazanmalarıdır. Velilerimi yaptığım çalışmalara müdahil ettim. Yaptığım bazı projelerle çalışmalarımı destekledim. Atık yağ projesi, Bizim kültürümüz bizim kahramanlarımız,  Kuşlar yuvasız kalmasın, oyuncaklarımı paylaşıyorum, projeleri yaptığım projeler arasındadır. Ayrıca yaptığım çalışmalara örnek olarak 10 kıta istiklal marşı yarışmasını örnek olarak verebilirim. Geçen yıldan beri ‘ sporla başla sağlıklı yaşa’ ve ‘eko okullar ‘ projesini yürütüyoruz. Geri dönüşüm çalışmalarımız atık yağ projemiz önemle üzerinde durduğumuz projeler arasındadır. Geçen yıl okulumuzda akıl oyunları sınıfı açtık. Bu yıl okulumuzda çok amaçlı spor ve etkinlik sınıfı yapıyoruz ve çok yakında açılışını yapmayı düşünüyoruz. Bu yıl okulumuzda yapmayı planladığımız projeler arasında MEB ‘in yürüttüğü velilerimiz okuyor projesinin kapsamını genişleterek velilerimizin daha çok kitap okumasını amaçlayan bir proje yürütmek. Okulumuz girişine oku şeklinde veli kitaplığı yaptırdık. Çocuklarla ilgili kişisel gelişim kitapları temin edip velilerimizin daha çok kitap okuması ve çocuk yetiştirme konusunda daha çok bilinçlenmelerini hedefliyoruz. Veli eğitim seminerleri düzenliyoruz ve bu yılda çalışmalarımız devam edecektir.

6.Okulunuzun almış olduğu başarı ve ödülleri sayar mısınız?

Okulumuz bugüne kadar çok güzel çalışmalara imza atmıştır. Gerek fiziki şartları gerek eğitim ve öğretimi sosyal faaliyetleri temizliği ve hijyeniyle devlet okulları arasında ilkler arasındadır. Beslenme dostu okul, beyaz bayrak, kahverengi bayrak belgelerini almış olup bu sene yeşil bayrak almaya adaydır.

7.Okulunuzun yetiştirmiş olduğu, Türkiye bazında tanınmış isimler var mı?

Okulumuz 2006 da kurulmuş olup ilk öğrencileri daha lise eğitimi aldığından Türkiye bazında tanınmış öğrencilerimiz bulunmamaktadır.

8.Meslek yaşamınızda, başınızdan geçen ilginç bir anınız var mı?

Meslek hayatımda unutamadığım birçok anım olmuştur. İlk görev yaptığım köyü unutamıyorum. Köydeki çocukların şehirde büyüyen çocuklarla olan yetiştirme farklılıkları beni her zaman düşündürmüştür. Bir gün çocuklara aldığım muzun nasıl yenileceğini soyulması gerektiğini bilmeyen öğrencim beni çok etkilemiştir. O zaman bizim ne kadar doyumsuz çocuklar yetiştirdiğimizin farkına varmıştım. Birde unutamadığım anılarımdan biri hiç kural tanımayan her istediğinin anında olmasını isteyen bir öğrencimin belli bir zaman sonra etkinlik sırasında sırayı şaşırıp kendisiyle ilgilenince ‘öğretmenim sıra arkadaşımda, arkadaşıma haksızlık olur ben sıramı beklerim demesi beni çok etkilemiştir. O zaman öğretmenlik mesleğinde adalet kavramının çok önemli olduğunu öğretmenin çocuklara adaletli davrandığında çocuklarında adalet kavramını öğrendiğini gördüm.

.9.Öğretmen olmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyeleriniz var?

Öğretmen olmak isteyen gençlere tavsiyem işlerini severek yapmaları ve vicdanlarıyla çalışmalarıdır. Toplumda bütün meslek dallarını yetiştiren öğretmenlerimize çok iş düşmektedir. Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bir çağda bilgiyi doğru kullanan değerlerine sahip çıkan topluma faydalı bireyler yetiştirmeli. Kısaca iyi insan yetiştirmeli.

10.Sizce, eğitimde kalite ve başarıyı artırmak için neler yapılmalı?

Bence kaliteyi artırmak için önce öğretmenin eski prestijini kazanması lazım. Velilerin öğretmene bakış açısını değiştirmek gerekiyor. Sonra bir bütün olarak dış etkenlerin çocuklarımıza olan zararlı etkilerini olabildiğince engellenmesi gerekiyor. Özellikle televizyon ve bilgisayarların ciddi şekilde kontrol altına alınmalı. Bütün çocukların gençlerin yetişkinlerin seyrettiği programlar oynadığı oyunlar mercek altına alınmalı ciddi yaptırımlarla kaldırılmalı. Öğretmenler daha bilinçli bir şekilde yetiştirilmeli, çağımızın gereksinimlerine göre çocukları daha çok hayata hazırlayacak programlar uygulanmalıdır. Çocukların kendine yetebilen değerlerine sahip çıkan bireyler olması için yaparak yaşayarak öğrenmesi için fırsatlar verilmelidir.

11.Eğitim ve öğretimde, herhangi bir şeyi değiştirme imkânınız olsaydı, ilk neyi değiştirirdiniz?

Eğitim ve öğretimde, herhangi bir şeyi değiştirmek imkânım olsaydı, yaparak yaşayarak yaşamla ilişkilendirilmiş değerlerimizle yoğrulmuş bizim kültürel yapımızı yansıtan bize özgü bir eğitim ve öğretim modelinin uygulanmasını isterdim.

12.Sizce kaliteli okul ne demektir. Kaliteli okulu nasıl oluştururdunuz?

Kaliteli okul bütün öğrenci veli çalışanlarıyla uyum içinde çalışan eğitim ve öğretim standartlarını karşılayan öğrencilerine velilere değerler katan yenilikçi  mutlu bireyler yetiştiren kurumdur. 13.Tekrar dünyaya gelme imkânı olsaydı, yine öğretmen olma k ister miydiniz?

İsterdim ama sınıf öğretmeni olmak isterdim nedeni daha uzun vadede çocuklarda kalıcı davranışlar edindirmek için.

14.Mesleğiniz dışında, ilgi alanınıza giren hobileriniz var mı?(Müzik, şiir, spor, tiyatro ve sinema gibi)

Öğretmenlik alanımız itibariyle müzik şiir spor tiyatro resim drama halk oyunlarıyla ilgilenmek ve yeteneklerimiz ölçüsünde kendimizi geliştirmek zorundayız.

15.Gazetemiz vasıtasıyla, öğrencilere ve öğrenci velilerine bir mesajınız var mı?

Velilerimize şunları söylemek isterdim. Her geçen yıl anaokuluna yeni başlayan çocukların daha fazla bağımlı hale geldiklerini gözlemliyorum. Çocuklarda davranış problemlerin artığını maalesef gözlemlemekteyiz. Ne kadar eğitim seviyemiz artsa da farkında olmadan bağımlı, özgüveni eksik mutsuz ve doyumsuz bir nesil yetişmektedir. Eğitim ailede başlar ve eğitimin devamında da en büyük desteği aile verir. Veli öğretmen ve öğrenciyi birbirinden ayıramayız. Çocukları bize bağımlı şekilde yetiştirmek yerine kendine yeten bağımsız mutlu ve sosyal çocuklar yetiştirmeliyiz. Sorumluluk vermeli değerlerimizle yetiştirmeliyiz. Bebekler dünyaya geldiklerinde beyin gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Beyin gelişiminin çok büyük bir kısmı ilk 6 yılda tamamlanır. Hayatları boyunca edindikleri tüm davranış biçimlerinin %70 ini 0-6 yaş döneminde kazanırlar. Bu sebepten bu yaş aralığı çok önemlidir. En verimli çağ olan 0-6 yaş döneminde daha dikkatli olmalı karakter ve kişilik gelişimi için iyi bir eğitim vermeli çocuklarımızın temiz zihinlerini televizyon ve bilgisayarın çocuklarımız için özellikle hazırlanan programlarına teslim etmemeleridir. Velilerden ve tüm anne babalardan ricam televizyon ve bilgisayarı çocukların hayatlarından çıkarmaları veya kontrollü bir şekilde kullanmalarına imkân tanımalıdır.

16.Okul öncesi eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz. Zorunlu hale gelmeli midir?

Okul öncesi eğitim mutlaka her çocuğun alması gerekiyor. Davranışların küçük yaşta kazanıldığı zeka gelişiminin yüzde 70 ‘inin bu yaşta geliştiğini göz önüne alırsak ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar çıkar sanırım. Atalarımızın Ağaç yaş iken eğilir atasözünden anlaşıldığı üzere çocuklarımıza çok küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitimle geleceğe hazırlamalıyız. Okul öncesi eğitim zorunlu hale gelmelidir diye düşünüyorum.

17.Okul öncesi eğitimde karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Okul öncesi eğitimde karşılaştığımız sorunların başında en önce söyleyeceğim velilerin ve toplumun okul öncesi eğitim kurumlarında verilen eğitim hakkında fazla fikir sahibi olmamalarıdır. Ebeveynlerin özbakım becerilerinde çocuklarına yeterince sorumluluk vermemesi sonucunda okulda bu sorumluluğu öğretmenden beklemesi okul öncesi öğretmenini bakıcı konumuna düşürmektedir. Ayrıca bu okullarda yardımcı abla ve güvenlik gibi yardımcı görevlilere ihtiyaç artmaktadır. Bu da okul öncesi eğitiminin maliyetini artırmaktadır. Okul öncesi öğretmenliğinin ne kadar önemli olduğu, yapılan çalışmaların kamuoyunda daha çok paylaşılması ve veli eğitim çalışmalarıyla oluşan yanlış algıların değiştirilmesi ile mümkündür

18.Gazetemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Size ve gazetenize okulumuz ve öğretmenlerimiz adına çalışmalarınız için teşekkür ediyoruz. Medya bu anlamda çok önemli bir yere sahip. Eğitimi desteklemesi güzel çalışmaları duyurması gerçekten biz öğretmenler için onur verici olacaktır.

 

Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ