logo

reklam
01 Aralık 2013

Alman öğrencilerin yeni rotası Türkiye

Alman öğrencilerin yeni rotası Türkiye

DAAD’ın Federal İstatistik Dairesi’nin yıllık araştırma sonuçlarına dayandırdığı açıklamada, eğitim için yurtdışına giden ya da eğitiminin bir bölümünü yurt dışında tamamlayan Alman öğrencilerin giderek daha fazla ilgi gösterdiği ülkelerden biri de Türkiye.

Yurt dışında eğitim gören yaklaşık 134 bin öğrencinin büyük çoğunluğunu lisans veya lisansüstü eğitimini yurt dışında tamamlayan öğrenciler oluşturuyor. Alman öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler Avusturya, Hollanda, İngiltere ve İsviçre.

Ancak bunun yanı sıra bir veya iki dönemliğine yurt dışında eğitim alan veya başka bir ülkede staj yapan öğrencilerin sayısı da giderek artıyor. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre eğitim için Portekiz’e giden öğrencilerin sayısında yüzde 83,8, Romanya’ya gidenlerin sayısında ise yüzde 32,2’lik artış kaydedildi. Öğrencilerin giderek daha çok tercih ettiği üçüncü ülke ise Türkiye oldu. Eğitim için Türkiye’ye gelen öğrencilerin oranında yüzde 19,5 artış kaydedildi.

Buna karşılık İngilizce konuşulan ülkelere olan ilgide düşüş kaydedildi. Bu düşüşün İrlanda’ya olan ilgide yüzde 22,3, Avustralya’ya olan ilgide yüzde 10,2, Yeni Zelanda’ya olan ilgide yüzde 9,2 ve ABD’ye olan ilgide yüzde 1,2 oranında olduğu tespit edildi.

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Başkanı Prof. Dr. Margret Wintermantel “Giderek daha fazla Alman öğrencinin yurt dışında eğitim alıyor olması iyi bir haber” dedi. DAAD’den hedefin gerek eyalet gerekse federal düzeyde bu oranların daha da artırılması olduğu açıklaması yapıldı.

DW

Kaynak: haber7.com
Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ