logo

reklam
02 Aralık 2013

Bu Şehir 18. Yüzyılda Yaşıyor (Galeri)

Bu Şehir 18. Yüzyılda Yaşıyor (Galeri)

ABD’nin kuruluşundan önce İngiliz kolonisi Virginia’nın başkenti olan Williamsburg, ülkenin bağımsızlığına giden yolda İngilizlere karşı özgürlük mücadelesinin yürütüldüğü merkezlerden biri olarak, Amerikalılar açısından tarihi öneme sahip.

Colonial Williamsburg ile çevresindeki tarihi Yorktown ve ilk İngiliz yerleşkesi olan Jamestown’ı içine alan toplam 3.500 hektarlık Amerikan tarihine tanıklık eden alan tamamen bir açık hava müzesi ve bu şehirlerdeki sadece tarihi binalar değil, yaşam da özel olarak koruma altına alınmış durumda.

Bu şehirlerde halkın kıyafetlerinden ticarete, yemek kültüründen köle-sahip ilişkisine dayanan kast sistemine kadar yaşam, tamamen 18. yüzyılı yansıtıyor ve Amerikalılara ve yabancı ziyaretçilere tarihi sadece kitap sayfaları ve resimlerle değil, bizzat yaşayarak öğrenme fırsat sunuyor.

ZİYARETÇİLER 21. EV SAHİPLERİ 18. YÜZYILDAN

Daha müzenin kapısında personel sizi 18. yüzyıl kıyafetleriyle karşılıyor ve kendisini sanki bu yüzyılda yaşıyormuş ve modern hayattan hiç haberi yokmuş gibi tanıtıyor.

Kentin içine ilk girdiğinizde önce "köleler"in yaşam alanıyla karşılaşıyorsunuz. Gerçekte müze çalışanı olan "Köle Johny"nin evini gezerken, kendisi size hayatını, o yüzyılda köleliğin ne anlama geldiğini anlatıyor.

Daha sonra "eyalet valisi" Francis Fauquier’in evini gezmeniz için ziyaretçileri kapıda "hizmetçiler" karşılıyor, ardından siz üzerinizde 21. yüzyıl kıyafetleri ve son model fotoğraf makineleriyle yürürken, yanınızdan at arabaları ve ellerinde alışveriş sepetleriyle 18. yüzyıl kıyafetleri içindeki kadınların geçtiğini ve eğilerek size eski usul selam verdiğini görebiliyorsunuz.

Ziyaretçiler, o dönemin demircisi, ayakkabıcı ve gümüşçü ve terzisinin çalışmalarını izleyebiliyor ve o dönemin yaşantısı hakkında anlattıklarını dinleyebiliyor.

Caddede yürürken, ziyaretçilerin en fazla ilgisi ise, suçluların el ve kafalarının kelepçelenerek cezalandırıldığı bölüm çekiyor. Ziyaretçilerin çoğu, filmlerde gördüğü ceza tahtasına geçerek suçlu pozu vererek fotoğraf çektiriyor.

24 SAAT İNTERAKTİF AÇIK HAVA TİYATROSU

Tarihi kentin sunduğu özellikler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Ziyaretçilerin 18. yüzyıl yaşamına dahil olması için, kentteki tüm restoranların servis şekli ve yemekleri de o dönemi yansıtıyor.

Hatta, gün boyunca, Virginia’nın İngilizlere karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesine hem tanık olup hem de yaşayabilme imkanı bulabiliyorsunuz. Elinize verilen programda, kentin belirli yerlerine belirli saatlerde gittiğinizde, şehir toplantısına veya kölelerin kendi aralarında tartışmaları dahil olup, halkın yöneticilere seslenmesine ve bağımsızlığın ilan edilmesi anına katılabiliyorsunuz.

Kentte gecelemeye karar verenler için de "eyalet valisi"ne konuk olup maskeli baloya katılma veya kentte hayalet turuna çıkma gibi birçok eğlenceli seçenekler de bulunuyor.

Tüm bu yönleriyle Colonial Walliamsburg, ziyaretçiler için 7 gün 24 saat interaktif açık hava tiyatrosu işlevi sunuyor ve her yıl ABD genelinden binlerce turist çekiyor. Colonial Williamsburg, ülkenin en fazla ziyaret edilen ilk 5 tarihi kentlerinden biri.

Kaynak: haber365.com
Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ