logo

reklam
02 Aralık 2013

Dikkat! İnternetteki her hamleniz iz bırakıyor

Dikkat! İnternetteki her hamleniz iz bırakıyor

Timur Sırt’ın haberi

Özel hayata ait tüm sırları, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar ve internette kullandığımız uygulamalarda saklıyoruz. Akıllı telefondaki mesajlar, Facebook, Google+ ve Foursquare’de yer bildirimi yaptığınız mekanlar, hayran olduğunuz evin resmi, tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerleri paylaştığınız Instagram hesabı veya Facebook’ta beğendiğiniz bir söz sizi ele veriyor. Bu dijital izleri takip eden şirketler kişiye özel servisler sunuyor. Eğer bu izleri kötü niyetli kişiler takip ediyorsa, sizle ilgili önemli bilgiler ediniyorlar. Dijital dünyadaki özel hayat, gerçek yaşamdaki gölgeniz gibi. Kullandığımız dijital cihazlarda paylaştığınız özel bilgiler çoğunlukla ‘mahrem’: Türkiye’de insanlar yüz yüze eleştiri konusunda açık davranmazken, internet her ağzına gelenin söylendiği yer halini alıyor. Normalde insanların söylemeye çekindiği şeyler, ekranla baş başa kalınca klavyeden taşmaya başlıyor.

AKLINA GELENİ SÖYLE

Sanal âlemde insanların cesareti 10 kaplan gücüne çıkıyor. Oysa internette yapılan her yorum, herkesi gölge gibi takip ediyor. Yıllar sonra pişman olmayacağınız sözler söylememek, hukuksal olarak zor durumda kalmanın önüne geçmek gerekiyor. Genelde özel hayatı korumak isterken saldırıya açık hale gelmenin önemli bir nedeni de cesaret ve güç gösterisi sarhoşluğu oluyor.

KONUM BİLGİSİ BIRAKAN UYGULAMALAR

Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar internette detaylı bir konum bilgisi bırakıyor. GPS anteni kullandığımız mobil cihazların bıraktığı izleri takip eden kurumlar, konum bilgisine göre reklam gösterimi yapabileceği gibi, bulunduğunuz yere en yakın restoranı da gösteriyor. Yani konum bilgisini paylaştığınızda, hoşlanmadığınız durumlarla karşılaşmanız mümkün. Ancak hayatınızı kolaylaştıracak öneriler de mobil cihazınıza geliyor.

HER DETAY YANSIYOR

Facebook’taki arkadaşlarınız, akrabalarınız, okuduğunuz okuldan anne kızlık soyadına kadar hayatınızla ilgili her detayın kötü niyetli kişilerin de eline geçmesine neden oluyor. Pek çok kişi bu bırakılan izlerin maliyetinin ne olabileceğini öngöremiyor.

SOSYAL AĞLARDAKİ TEHLİKE

Yemeye içmeye, gezmeye, öğrenmeye, oynamaya, oyalanmaya, futbola, dansa ne kadar merakınız olduğunu, sosyal ağlardaki gölgeniz ele veriyor. Sevdiklerinizden nefret ettiklerinize kadar her ayrıntı ekranlardan taşıyor. Yalnız olduğunuz ekran karşısında, aslında milyonlarca kişiyle dijital temas halindesiniz. Üstelik herkesin niyetini anlamak da mümkün değil…

Kaynak: haber7.com
Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ