logo

reklam

KOLUKISA ANADOLU LİSESİ

KOLUKISA ANADOLU LİSESİ

1)Sizi tanıyabilir miyiz?(Kısa Özgeçmiş)

27.02.1982 yılında Adıyaman/ çekikhan  ilçesi gölbağı köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini çelikhan YİBO  da ,Lise öğrenimini Konya Lisesinde, üniveristeyi ise Harran Üni.Fen Ed.Fak. fizik bölümünde mezun olduktan sonra, Yönetim alanında yüksek lisansımı yaptım  ve güzel ülkemizin çeşitli yerlerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra  2016- 2017 öğretim yılı 2.dönemden itibaren Kolukısa Anadolu lisesinde görev yapmaktayım.

2)Okulunuzun tarihçesini söyler  misiniz?

Kolukısa Anadolu Lisesi 1992-1993 Eğitim Öğretim yılı ile eğitim hayatına başlamıştır. 1992-1993 Öğretim Yılı ile 1993-1994 Öğretim Yılının 1. Yarıyılı Yeşilyurt Endüstri Meslek Lisesi binasında hizmet verdikten sonra 1994 yılı Şubat ayında bugün de kullanılmakta olan kendi binasına taşınmıştır. O yıllarda İlkokul 5. sınıftan sonra Hazırlık + 3 yıl orta kısım + 3 yıl lise olmak üzere 7 yıllık bir süreçte mezun veren okulumuz ilk mezunlarını 1998-1999 Eğitim Öğretim Yılında vermiştir.

3)Sizce, iyi bir öğretmen nasıl olmalıdır?

İyi bir öğretmen olaylara zaman zaman öğrenci gözüyle bakabilen, çocuk ruhundan ve psikolojisinden anlayan, gerek öğrencilere gerekse insanlara önyargısız davranabilen, her şeyden ama her şeyden önce iyi bir dinleyici olup öğrenciye derin düşündürme becerisiyle öğrencinin üst düzey düşünme becerisini geliştirerek sorunlarının çözümünü kendi kendisine fark etmesini sağlayan bir birey olmalıdır

4)Sizce, iyi bir Öğrenci nasıl olmalıdır?

İnsanlığın ortak değerlerine sahip çıkıp, kendisine yapılan veya başkasına yapılan her türlü haksızlık için adalet arayan, ahlaki değerlere sahip olan ve bu değerleri geliştiren, yaratıcı, takım çalışmasına yatkın olan aynı zamanda bilgiye ulaşma yollarını bilen, kendini ifade eden, yarınlarımız için çağı yakalamış biri olmalıdır

5)Bu okulda, göreve başladığınızdan bugüne dek, neler yaptınız?

2.5 ay gibi kısa sürede tasarruf tedbirlerini uygulamaya koyduk, öğrencilerimizin kurallara uyması için birtakım davranışları kendiliğinde yerine getirmeleri ve akademik başarıyı artırmak için öğrencilerimizin ders çalışma alışkanlığı kazandırdık.

6)Okulunuzun almış olduğu, başarı ve ödülleri sayar mısınız?

2011-2012

>>>Basketbol Erkek Takımı il üçüncülüğü

>>>Masatenisi // kız takımı // il üçüncülüğü

>>>Masatenisi //  Erkek Takımı // İlçe Birinciliği

>>>Voleybol // Erkek Takımı // İlçe İkinciliği

>>>Voleybol  // Kız takımı  // İlçe Üçüncülüğü

>>>Futsal  // Erkek Takımı  // İlçe Üçüncülüğü

>>>Futbol  // Erkek Takımı  // İlçe İkinciliği

>>>Satranç  // İlçe Birinciliği ve İkinciliği

>>>Dart // İlçe Birinciliği

2010 – 2011

>>> Basketbol // ErkekTakımı // İl Birinciliği

>>> Basketbol // ErkekTakımı // Bölge Üçüncülüğü

>>> Tekvando //Kübra Şahin // İl Birinciliği

>>> Kros // Batuhan Göktürk // İlçe Birinciliği

 

2009 – 2010

>>> Basketbol // ErkekTakımı // İl Üçüncülüğü

>>> Satranç // M. Halit Balçıklı // İl İkincisi

>>>Tekvando// Nehir Doğan// İl Birinciliği

>>> Masa tenisi // Kübra Yıldırım // İlçe birincisi

>>> Masa tenisi //Hüseyin Can Ceylan // İlçe ikincisi

>>> Masa tenisi // Hamza Güzel // İlçe üçüncüsü

>>> Masa tenisi // Pınar Sığırcı // İlçe ikincisi

>>> Masa tenisi // Kübra Güner // İlçe üçüncüsü

>>> Genç yüzme // Erkek takımı // İl birincisi

2008-2009

>>> Genç yüzme // Erkek takımı // İl birincisi

 

2006 – 2007

>>> Genç yüzme // Kız Takım ı// İl birincisi

>>> Genç yüzme // Erkek takımı // İl birincisi

 

2005 – 2006

 

>>>Gençler Güreş Ferdi 84Kg // Hüseyin KILINÇ // İl Birinciliği

>>>Gençler Güreş Ferdi 84Kg // Hüseyin KILINÇ // Bölge Üçüncülüğü

>>> Genç yüzme // Kız Takımı // İl ikinciliği

>>> Genç yüzme // Erkek takımı // İl üçüncülüğü

>>> Boks Ferdi //Özcan BOZKURT // İl Birinciliği

>>> Boks Ferdi // Mehmet Fatih TAŞ // İl Birinciliği

>>> Boks Ferdi // Fatih Mehmet ÇETİN // İl ikinciliği

>>> Kros Ferdi // Gamze COŞKUN // İlçe Birincisi

 

7)Okulunuzun yetiştirmiş olduğu, Türkiye bazında tanınmış isimler var mı?

İsminide almış olduğu Kenan Kolukısa meb müsteşarlığı yapmış  olan okulumuz ve bir çok bürokrat çıkarmış olan okulumuz her kademede insan yetiştirmiştir.

8) Meslek yaşamınızda, başınızdan geçen ilginç bir anınız var mı ?

Evet bir kız öğrencim 9.sınıfta 10.sınıfa geçerken fen alanını tercıh etmiş diğer arkadaşları onunla dalga geçiyorlar. Kız öğrenci benim yanıma geldi fizik öğretmeni olarak hocam arkadaşlar dalga geçiyor ben yapamammı bu alanı diyor ? kızım sen canını sıkma moralini bozma 9.sınıfta fizik dersin biraz zayıf ama sen ister herşeyi yaparsın dedim.yeterki kararlı ol düzenli ders çalış pes etme başarılı olmamak için hiçbir neden yok dedim. İnaç ve azim tekeden bile süt çıkarır dedim. Bunun üzerine kızımız güldü hocam inşallah yapacağım dedi. Zamanla kızımız fizk dersinde en başarılı öğrencisi oldu bu kızımız tıp fakültesini kazandı. Arkadaşları ise bunun şaşkınlığını yaşıyorlardı.

9)Öğretmen olmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyeleriniz var?

 İşinizi severek yapabileceğiniz bir mesleği seçin. Sevmeden sırf maaşı için öğretmen olmayı istiyorsanız bırakın öğretmen olmayı sevdiğiniz, sevebileceğiniz başka bir mesleği seçin. Çünkü mesleğini sevmek mesleğinin de seni sevmesi demektir.Mesleğinin seni sevmesi de huzur, mutluluk demektir

10)Sizce, eğitimde başarı ve kaliteyi artırmak için, neler yapılmalı?

4.5. Sınıftan itibaren branş öğretmeni uygulamasına geçilmelidir

Aile bütünlüğü korunmalıdır

Sosyalleşmenin aktif hale gelmesi için öğrenci kulüpleri kağıt üzerinde kalmaktan kurtarılmalı çalışılır hale getirilmelidir

İlkokuldan sonra geçerli ve yeterli bir mesleki yönlendirme ile öğrenim görmek isteyen öğrenciler eğitimlerine devam etmelidir

11)Eğitim ve öğretim de herhangi bir şeyi değiştirme imkanınız olsaydı, ilk neyi değiştirirdiniz?

Öğretimin ön planda olduğu toplumumuzda EĞİTİMİ ön plana çıkarmak isterdim

12)’’Öğretmen olunmaz, Öğretmen doğulur’’ sözüne katılıyor musunuz?

Hayır katılmıyorum. Çünkü öğretmen olmak sadece bilgi aktarmak değil sevgi ve emeğin birleştiği peygamberlik mesleğidir. Öğretme becerisi kazanılabilir. Yeter ki kişinin içinden gelsin, öğreteceği grubu iyi tanısın ve öğreteceği konuyu iyi bildikten sonra herkes öğretmen olabilir.

13)Tekrar dünyaya gelme imkanı olsaydı, yine öğretmen olmak ister miydiniz?

Dünyaya bir daha gelsem yine öğretmen olmayı seçerdim. Çünkü öğretmenlik doğru ve yanlışı gösterip doğruyu tavsiye eden peygamberlik mesleğidir. Hz.Muhammed (S.A.V) yaşantısıyla en büyük öğretmen, Kuran-ı Kerim en büyük ders kitabıdır. Peygamberimiz Arap toplumunda kökleşmiş cahiliye adetlerini kendine has yöntemiyle söküp atmasını bilmiştir. Bizde Peygamberimizi örnek alarak toplumdaki yanlışların ortadan kalkmasını sağlayarak, milletimizin ahlaki ve kültürel yönden güçlü bir ülke olmasını sağlayabiliriz

14)Mesleğiniz dışında, ilgi alanınıza giren hobileriniz var mı?

  Stk lar görevlerimiz,spor, seminer verme, insanlari ziyaret etmek ve başkalarına yardımcı olmak gibi…

 15Gzatemiz vasıtasıyla ,öğrencilere ve öğrenci velilerine bir mesajınız var mı?

Çocuğunuzla sağlam bir ilişkinin temeli kayıtsız şartsız sevgidir. Çocuğunuzu sevgiden ve sevgi göstergelerinizden mahrum bırakmayın. Her ortamda her fırsatta sevginizin, desteğinizin varlığını hissettirin. ,Bu sayede karanlıklardan aydınlıklardan olan çıkışları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gençlere ise mesajım: Dün öldü, bugün can veriyor, yarın ise henüz doğmadı. Zamanlarını bu açıdan görmeleri ve faydalı işler yapmalarıdır.

OKUL HAKKINDA GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELER :

Sayın, Ramazan İLHAN Bey’in yönetiminde her geçen gün başarısına başarı katan Kolukısa Anadolu lisesi bu gidişle Malatya Anadolu Liseleri içerisinde ilk üçe girecek gibi görünüyor.

Ramazan İLHAN Bey’in göreve  gelmesiyle beraber gözle görülür bir ivme kazanan

okul, iddialı gidişatını her geçen gün pekiştirmekte.

Birazda Okul Müdürü Sayın  Ramazan İLHAN Bey’den bahs edelim;

Son derece asıl ve kibar ve beyefendi bir insan olan Sayın Ramazan İLHAN Bey, çalışkanlığı ve başarısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmakta. Kolukısa Lisesini çok kısa bir zamanda çok güzel bir yere taşıyacağı inancını taşımaktayım. Çünkü; bu konuda büyük bir potansiyel sahibi.olan Sayın Ramazan İLHAN Bey’in bu okula atanması son derece isabetli bir karar olmuştur.

Müdür Yardımcıları  Sayın, A.TURAN YAMAN Bey ile Sayın, Enver GÜNDOĞDU Bey’lerinde  bu okulun her güzelliğinde büyük bir pay sahibidirler. İkisi de son derece Beyefendi ve misafirperver olan okul idari kadrosuna bize göstermiş oldukları ilgi ve yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.

Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ