logo

reklam
02 Aralık 2013

Otobüsler 5 kuruşa metroya yolcu taşıyacak

Otobüsler 5 kuruşa metroya yolcu taşıyacak

Metroya erişim artık daha kolay… M3 hattının entegrasyonu için İstanbul Ulaşım ile koordineli çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü, metroya erişimde toplu taşıma araçlarının kullanımını teşvik etmek üzere 11 yeni besleme otobüs hattını hizmete aldı. Toplamda 32 otobüsün çalışacağı yeni besleme hatları; Başakşehir, Kayaşehir, Küçükçekmece Halkalı Mah., Mehmet Akif Mah, Arnavutköy, Bağcılar Kirazlı ve Evren Mah., Şahintepe, Güvercintepe, Fenertepe, Ispartakule, Bahçeşehir, Boğazköy, Güneşli gibi çevre semtlerde oturanları metroya daha rahat ulaştıracak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin M3 Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyat Metrosu’nda entegrasyon çalışmaları devam ediyor. İstanbul Ulaşım ile koordineli çalışan İETT Genel Müdürlüğü, halkın gidecekleri noktalara toplu taşıma araçları ile konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamak ve toplu taşıma araçlarının kullanılmasını teşvik etmek üzere 11 yeni besleme otobüs hattını hizmete aldı. Her hatta güzergâh uzunluğu ve yolcu yoğunluğuna göre farklı sayılarda olmak üzere, toplamda 32 otobüsün çalışacağı bu yeni hizmet kapsamında; Başakşehir, Kayaşehir, Küçükçekmece Halkalı Mah., Mehmet Akif Mah., Arnavutköy, Bağcılar, Şahintepe, Güvercintepe, Fenertepe, Ispartakule, Bahçeşehir, Boğazköy, Güneşli gibi yoğun yerleşim bölgelerinde oturanların metroya erişimini kolaylaştıracak.

YENİ ENTEGRASYONDA TANITIM ÇALIŞMALARI

M3 metro hattının İETT’ye ait MK kodlu 11 ring hattı ile entegrasyonu için yoğun bir tanıtım çalışması yapıldığı bildirildi. Bu kapsamda İETT ring hatlarında çalışan otobüslerin ön kısımlarına, metro aktarma afişleri asıldı.

AKTARMA ÜCRETİ 5 KURUŞ

Yeni hizmete giren besleme hatları kapsamında, metrodan İETT ring hatlarına ve İETT ring hatlarından metroya aktarma ücretinin sadece 5 kuruş olacağı bildirildi.

M3 OLİMPİYAT İSTASYONU DA ARTIK SÜREKLİ AÇIK

Öte yandan mekik işletmesinin yapıldığı batı yönündeki son istasyonu olan Olimpiyat istasyonunun da 22 Kasım 2013 tarihinden itibaren işletme saatleri boyunca sürekli açık olacağı bildirildi. Bu istasyon, hattın yolculu işletmeye açıldığı 15 Haziran 2013 tarihinden bu yana yalnızca maç ve özel etkinlik günlerinde işletmeye açılıyordu.

BESLEME HAT NEDİR?

Besleme hattı (feeder line), bir toplu ulaşım ağı dâhilinde uzak veya talebin yoğun olduğu noktaları bağlayan çevresel bir güzergâh ya da tali yol anlamına gelmektedir. Ana arterin ana omurga, bunu dik olarak kesen güzergâhların besleme hatları görevi yaptığı balık kılçığı modeline göre işleyen bu sistem, İstanbul’da da 2007 yılından itibaren Metrobüs hattının aşama aşama hizmete alınmasıyla ana arter E-5’teki 18 otobüs hattının kaldırılması, 11 hattın kısaltılması ve bu güzergâhtaki bütün otobüs ve minibüs hatlarının ana omurgayı oluşturan Metrobüs sistemini besler hale getirilmesi sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından etkin olarak kullanılıyor. Yine benzer bir uygulama da, 2012 yılında M4 Kadıköy-Kartal metro hattının işletmeye açılması ardından Anadolu yakası E-5 yolu üzerinde de kademe kademe uygulanıyor.

Kaynak: haber7.com
Share
0 Kez Görüntülendi
#

SENDE YORUM YAZ